Mam problem z nietrzymaniem moczu. Na jakie pytania powinnam przygotować odpowiedź?

Początek wizyty to obszerny wywiad ukierunkowany na problemy uroginekologiczne. Będziesz zapytana o dokładną historię choroby: czas wystąpienia pierwszych objawów, nasilenie objawów, ilość wizyt w toalecie podczas dnia i nocy, odczucia podczas mikcji, ilość wypijanych płynów w ciągu doby, konieczność zabezpieczenia przed niekontrolowanym wyciekiem moczu, historię ciąży i przebieg porodu, aktywność fizyczną, urazy, wypadki i choroby towarzyszące. Jeśli przebyłaś już leczenie u urologa, ginekologa lub fizjoterapeuty weź ze sobą historię dotychczasowego leczenia i wyniki wykonywanych badań.

Jestem już niemal rok po porodzie i dopiero niedawno dowiedziałam się, że mam rozstęp mięśni prostych, czy w takim wypadku mogę jeszcze zamknąć rozejście?

Szansa na zamknięcie rozejścia jest teoretycznie zawsze, choć rzeczywiście im więcej czasu upłynęło od jego powstania tym terapia może być bardziej wymagająca. Najwięcej zależy jednak od podatności tkanek na stosowaną terapię oraz od zaangażowania samej pacjentki w realizację zaleceń.

Czas oczekiwania na wizytę jest dość długi, czy do tej pory mogę wykonywać jakieś ćwiczenia, czy lepiej całkowicie powstrzymać się od aktywności?

Jeśli masz wątpliwości, czy wykonujesz ćwiczenia prawidłowo lepiej jest zaczekać do wizyty, gdyż  często więcej czasu zajmuje zastąpienie nieprawidłowych wzorców właściwymi. Bezpieczną formą aktywności w przypadku pacjentek z zaburzeniami dna miednicy czy rozejściem kresy będą spacery.

Jeśli Twoja świadomość ciała jest bardzo duża i trenujesz od lat, nie rezygnuj z aktywności całkowicie. Wybierz te formy, przy których masz pewność, że Twoje ciało funkcjonuje prawidłowo i po których czujesz się wyraźnie lepiej.

Jeśli natomiast już w trakcie treningu lub po nim odczuwasz nasilenie objawów, zaprzestań tego rodzaju aktywności całkowicie.

Czy powinnam przed wizytą wykonać jakieś dodatkowe badania?

Jeśli jesteś w ciąży lub w okresie kilku tygodni po operacji z dostępu brzusznego lub przezpochwowego zapytaj lekarza prowadzącego o zgodę na rozpoczęcie terapii.

Jeśli masz już ze sobą badanie obrazowe (np. usg dna miednicy, usg kresy) lub wyniki innych badań (urodynamicznego, wypełniony dzienniczek mikcji, świeże rtg kręgosłupa i inne) weź je ze sobą na wizytę.

Nie musisz wykonywać przed wizytą specjalnych badań, w oparciu o dane zebrane podczas pierwszego spotkania, będzie można określić, które z nich warto wykonać.

Miałam duże rozejście po 1 ciąży, niestety nie udało mi się go zrehabilitować. Obecnie jestem na początku drugiej ciąży, czy z fizjoterapią powinnam zaczekać do porodu?

Istnieje wiele sposobów, które nawet w ciąży mogą korzystnie wpłynąć na redukcję niepotrzebnych obciążeń i poprawę postawy, co może mieć przełożenie na szerokość rozejścia w kolejnej ciąży. Tym samym warto jest poznać te sposoby oraz dowiedzieć się jak powinna wyglądać rehabilitacja we wczesnym okresie po porodzie. W niektórych przypadkach korzystny bywa taping aplikowany w odpowiedni sposób na rejon kresy.

Mieszkam za granicą i nie będę mogła skorzystać z kilku wizyt, czy jednorazowe spotkanie ma sens?

Jako pełna terapia oczywiście nie. Natomiast nawet jednorazowa konsultacja może być korzystna jeśli uda się wdrożyć w życie wskazówki fizjoterapeuty.

Czy trening dna miednicy w ciąży będzie dla mnie bezpieczny?

Jeśli ciąża nie jest powikłana, czy zagrożona przedwczesnym porodem to tak. Trening dna miednicy w ciąży w żaden sposób nie zmniejszy szansy na poród naturalny, a wręcz przeciwnie – może pomóc. Prawidłowa praca dna miednicy nie oznacza bowiem tylko wzmacniania. To również działania poprawiające koordynację, szybkość, ale i napięcie spoczynkowe, relaksację. Trening dna miednicy w ciąży będzie się różnił w stosunku do tego, który wykonywany jest poza ciążą, musi być również dostosowany do trymestru oraz prowadzony przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę uroginekologicznego lub położną.

Jestem umówiona na zabieg abdominoplastyki, czy fizjoterapia ma jeszcze jakikolwiek sens?

Nawet jeśli jesteś zdecydowana w 100% na plastykę brzucha warto jest dowiedzieć się, co możesz zrobić jeszcze przed operacją i zaraz po niej, by jak najbardziej zniwelować ryzyko niechcianych powikłań. Ponadto blizny po abdominoplastyce będą wymagały specjalnego podejścia, tym samym warto dowiedzieć się wcześniej, co czeka nas po zabiegu.

Mam problem natury intymnej i jestem w stałym związku. Czy powinnam przyjść na wizytę ze swoim partnerem?

Z praktyki gabinetowej muszę zaznaczyć, że często panie które na wizyty przyjeżdżają same, są bardziej otwarte i skupione na terapii. Komfort psychiczny pacjentki jest szczególnie istotny, zwłaszcza gdy mówimy o problemach najbardziej intymnych. Jeśli pacjentka czuje się jednak pewniej, gdy partner jest z nią podczas wizyty – z mojej strony nie będzie to problemem.

Jestem umówiona na wizytę, zależy mi na tym terminie, ale okazuje się, że nie będę miała tego dnia opieki do dziecka. Czy mogę zabrać dziecko ze sobą?

Większość moich pacjentek to młode mamy, jestem więc przyzwyczajona do obecności dzieci w gabinecie i są jak najbardziej mile widziane. Warto jednak zaopatrzyć się w skuteczny „zabawiacz” – ulubioną zabaweczkę, książeczkę, coś co na dłuższą chwilę skupi uwagę dziecka, by mama miała szansę wynieść z wizyty jak najwięcej.

Szczególnej koncentracji wymaga natomiast pierwsza wizyta, która może być również nieco dłuższa. Dobrze jest gdy wówczas pacjentka ma do pomocy nad dzieckiem dodatkową osobę. Kolejne wizyty odbywają się zwykle sprawniej i wtedy łatwiej jest paniom dzielić swoją uwagę.