Dane statystyczne mówią o tym, że co trzecia kobieta cierpi na nietrzymanie moczu o różnym nasileniu. Gdyby dodać do tej grupy pacjentki z innymi zaburzeniami uroginekologicznymi, okazałoby się, że skala problemu jest zatrważająco wielka!
Powyższe problemy mogą wystąpić na każdym etapie życia. Dotyczą one zarówno młodych kobiet, które nigdy jeszcze nie rodziły, kobiet w okresie okołoporodowym, w czasie okołomenopauzalnym, kobiet bardzo aktywnych fizycznie, a nawet uprawiających sporty zawodowo i takich, które prowadzą typowo siedzący tryb życia. Wnikliwa diagnostyka i odpowiednie leczenie wdrożone jak najwcześniej od rozpoznania, dają szansę na całkowite wyeliminowanie problemu lub znaczne ograniczenie skutków.
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego fizjoterapia zajmuje istotne miejsce w leczeniu zaburzeń funkcjonalnych narządów miednicy mniejszej. Dotyczy to również pacjentów ze wskazaniem do leczenia operacyjnego, gdyż tylko wtedy efekty zabiegu mają szansę być trwałe.